ЖУРИ
ПЪЛНОМЕТРАЖНИ ФИЛМИ
ДИАНА ДОБРЕВА
председател
Носител е на наградата „Златна роза“за главна женска роля във филма „Маймуни през зимата“; наградата на Националния филмов център за роилите си във филмите „Пазачът на мъртвите“ и „Маймуни през зимата“. Участва и като водеща киноактриса в международни копродукции на Италия, Франция, Германия.
ХЕЛИЙН ГЕРИЦЕН
Директор на Фестивала “goEast” за централноевропейско и източноевропейско кино
ИЛИЯН ДЖЕВЕЛЕКОВ
Вторият му игрален филм “Вездесъщият” (2017), също като дебютния му филм, е по негова оригинална идея. Филмът има успешен кинопоказ, малко след като печели наградата “Златна роза” 2017 за най-добър филм, актьор и актриса, както и наградите на критиката и публиката.
РУДИ ТАЙХМАН
Продуцент е на над 20 филми, сред които: “Макс Манус”, (2008, Норвегия/Германия, дир. Йоахим Рьонинг, Еспен Сандберг ), спечелил 7 награди в Норвегия с продадени над милион и двеста хиляди билета в киносалоните, норвежкият претендент за “Оскар” за чуждоезичен филм, откупен от над 60 страни, “Два живота” (2013, Германия/Норвегия, реж. Георг Маас), спечелил множество фестивални награди, германският претендент за “Оскар” за чуждоезичен филм за 2014 г. (сред деветте финалисти); печели Бронзовата награда за игрален филм и наградата за монтаж на Немските филмови награди 2014; откупен от над 75 държави, и др.
ВОЙЧЕХ ТОДОРОВ
КЪСОМЕТРАЖНИ ФИЛМИ
АЛЕК ПОПОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
Автор на романите „Мисия Лондон”, „Черната кутия”, „Сестри Палавееви в бурята на историята”, „Сестри Палавееви по пътя към новия свят”, на есеистичната книга „Спътник на радикалния мислител”, както и на редица сборници с разкази, сред които „Другата смърт”, „Мръсни сънища”, „Ниво за напреднали”,„Митология на Прехода”, „Телесни плевели”. Алек Попов е сред най-превежданите и четени съвременни български писатели. Романът му „Мисия Лондон” е издаден на 16 езика. Романът „Черната кутия” има няколко издания на немски, преведен е също на английски, турски, сръбски, полски, италиански. Разказите и есетата му са включени в редица международни антологии, сред които „Best European Fiction 2011”.
По разказите на Алек Попов са създадени няколко филма. Той активно участва в театралните и филмови адаптации на своите произведения. Съсценарист е на филма „Мисия Лондон” по едноименния му роман, който се задържа на екран 30 седмици и е гледан от близо 400 000 зрители. Автор е на шест радиопиеси, излъчвани по БНР, на театрални пиеси, поставяни на различни сцени. Консултант е на няколко филмови и телевизионни проекта.
Сред литературните отличия, които писателят е получил през годините са: наградата за фантастика „Гравитон”; наградата за нова българска проза „Хеликон” ( 2002, 2013); наградата за драматургия “Иван Радоев”, наградата „Елиас Канети”, „Цветето на Хеликон” за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., призът „Четящият човек”, наградата за преводна литература на британския ПЕН Център, наградата за хумористичен разказ „Чудомир”. През 2012 г. Алек Попов е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките в отдела творци на изкуството.
ДОЦ. Д-Р АНДРОНИКА МАРТОНОВА
Автор е на редица научни и популярни публикации в областта на съвременните процеси в азиатското кино, световната и българската филмова култура. Един от основните акценти в нейната работа е архивистиката и изследванията за междукултурните комуникации на България и Далечния Изток в различни исторически епохи: преди Втората световна война, през социализма и пост-тоталитарния период. Автор в L`Europeo, Гласове и АРТизанин.
Гост-лектор e в НАТФИЗ и в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Основните й курсове са: “Естетика и история на азиатското кино”, “Модерна и съвременна визуална култура на Азия” и “Южна, Източна и Югоизточна Азия във фокуса на документалното кино: дискурс, историчност и интерпретация”. В качеството си на кинокритик е била многократно член на жури в различни международни филмови фестивали от квотата на FIPRESCI и NETPAC: във Варшава (Полша), Банкок (Тайланд), Бризбейн (Австралия), София (България), Алмати (Казахстан), Битоля (Македония), Кочин (Индия). През 2015 г. и 2016 г. е номинирана от Съюза на българските филмови дейци и Българската филмова академия за националната награда за оперативна критика. Други награди: наградата за книга в категорията “Теория и история на киното” на Съюза на българските филмови дейци за “Йероглифът на киното” (2008); наградата „Проф. Марин Дринов” на БАН 2009 – най-високото отличие за млади учени; наградата на Центъра “Икуо Хираяма” към Музея “Пътят на коприната – Икуо Хираяма”, за изследователска работа в архивистиката и киното (2011).
ПАВЛЕ ВУЧКОВИЧ
РАЯ ПЕЕВА
Сред ролите й в театъра са: Саша в „Иванов“ на А. П. Чехов, реж. Стефан Мавродиев; Моли в „Любовна песен“ на Джон Колвенбак, реж. Андрю Волкофф; Гъсеницата в „Алиса в страната на чудесата“ по Луис Карол, реж. Анастасия Събева; Момичето в “Петел” на Майк Бартлет, реж. Стайко Мурджев; Поли в “Като трохи на прозорец” на Нийл Саймън, реж. Малин Кръстев; Алис в “Отблизо” на Патрик Марбър, реж. Здравко Митков.
Носителка на наградата „Икар 2012“ за дебют за ролята на Алис в „Отблизо” на Патрик Марбър, реж. проф.Здравко Митков, театър „Възраждане”. Участва във филмите „Пеещите обувки“, реж. Радослав Спасов (2016); „Пистолет, куфар и три смърдящи варела“, реж. Георги Костов; Номинация за главна женска роля в “Пеещите обувки “ като Леа Иванова.